Otse põhisisu juurde

Tartu kohtumaja

Mai keskpaigas külastasid 8. ja 9. klass Tartu kohtumaja. Õpilasi võtsid vastu abiprokurör Laura Jõgisoo ja juhtiv prokurör Kairi Kaldoja. 

Kuna ühiskonnaõpetuses õpitakse Eesti kohtusüsteemi, siis oli paslik õpitud tarkusi ka päriselt vaatama ja kuulama minna. Kohtumajas anti õpilastele ülevaade Eesti kohtusüsteemist, mis on madalama astme kohus ning mis on kõrgema astme kohus. Selgus, et kõige kõrgem kohus, Riigikohus, asub pealinna asemel hoopis Tartus. 

Lisaks kohtusüsteemi tutvustamisele räägiti õpilastele ametitest kohtumajas: kohtunikud, prokurörid, advokaadid jne. Selgus, et nii oluliste ametite õppimiseks tuleb minna ülikooli ja saada vähemalt magistrikraad. 

Õppekäigu jooksul räägiti ka kriminaalmenetlustest, toodi näiteid, millega võib kohtusse sattuda. Kuna 8.-9.kl õpilased on vähemalt 14 aastat vanad, siis on nad juba ise oma tegude eest vastutavad ning sellega seoses tuli juttu karistustest, mida nii vanad inimesed tavaliselt kandma peavad. Näiteks on mõne pahateo eest karistus essee kirjutamine, miks see tegevus halb on või hoopiski ühiskondlikult kasuliku töö tegemine (lume lükkamine või lehtede riisumine vms). 

Õpilastel oli võimalik näha ka kohtusaali, kus istuvad süüalused, kus advokaadid, kus tunnistaja, kus kohtunik, kus prokurörid. Kohtusime ka kohtunikuga, kelle käest oli võimalik küsimusi küsida, mida ka mõned õpilased hoolega tegid. 


Õpilastega käisid kaasas klassijuhatajad K. Kallaste ja M.-K. Toom (fotode autor K. Kallaste ja Tartu kohtumaja).

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Seened

Septembri alguses käisid 7. ja 8. klass Vitipalu metsades õppeprogrammil "Seened". Õpilased õppisid tundma erinevaid seeneliike ja nende tunnuseid, uuriti seente mitmekesisust ja kasvukohti ning seente mürgisust ja söödavust. Õpiti kasutama seenemäärajat. Õpilastega käisid kaasas õp Ene ja õp Risko (fotode autorid)

Muld Vapramäel

Reedel, 20. septembril käis 6. klass Vapramäel mullateemat õppimas. Programmi käigus räägiti, mis on lõimis ja tehti katseid uurimaks, kas lastele antud muld sisaldab rohkem liiva või savi. Lisaks sellele tuletati meelde mulla koostis ja kuidas mulda mineraalne ja orgaanilise osa tekib. Lapsed olid väga tublid, oskasid küsimustele vastata ning omasid häid teadmisi teema kohta. Õpilastega käis kaasas õp Merle-Kairit (fotode autor)

Uuealle talumets

Neljapäeval, 12. septembril sõitsid 4. ja 5. klassi õpilased õpetajatega Viljandimaale, et tutvuda Uuealle talumetsaga. Metsaskäik oli mõnus! Ilm oli ilus ning lapsi võttis vastu väga sõbralik ja lahke metsa peremees. Kohtumispaigal oli maas terve hulk varustust - kaste, kotte ja puude istikuid, mis oli vaja kõik kaasa võtta. Õpilased näitasid üles aktiivsust ning kogu kraam sai kenasti kaasa. Alustuseks tutvuti kaasaskantava ilmajaamaga. Veidi oli õpilastel raskusi keskendumisega jutule, ent juhendaja oli alati valmis vastama küsimustele. Vähehaaval saadi aru, missugused ilmajaama osad koguvad andmeid ning kust neid andmeid pärast lugeda saab. Saime teada, mis on piirikivi, metsa internet ning kes metsas jookseb :) Seejärel mindi edasi "ehitustandrile", kus esiteks istuti maha ning söödi kaasavõetud toidumoona. Eelmiste gruppide ehitatud püstkojad inspireerisid õpilasi ning läks suuremaks ehitamiseks. Kibekiirelt kadusid kastist kõik tööriistad ning edasi võis kuulda ainult ...