Otse põhisisu juurde

Tõravere Observatoorium

4. klass käis 22. märtsil Tõravere Observatooriumis. Ilm oli selline sajuta, aga siiski pilvine, natuke oli tuult ja ei olnud väga soe. Sellest hoolimata olid lapsed rõõmsad, tublid ja entusiastlikud. 

Tõraveres räägiti lastele pikalt ja laialt Päikesesüsteemist, planeetidest, taevakehadest, satelliitidest ja inimestest kosmoses. Pidi küll palju kuulama, kuid kindlasti oli see jutt hariv ning midagi ikka meelde jäi. Elevust tekitas kindlasti suure teleskoobi nägemine ja teadmine, et ta on oma 1,5m läbimõõduga peegliga põhjamaade suurim. Kuid mujal maailmas on kasutusel teleskoobid, mille peegli läbimõõt on lausa 10 m. 

Õpilaste meenutused ekskursioonist:

  • Kõige ägedam asi oli Marsi pinna mudel ja Siberisse langenud raudmeteoriidi tükk.
  • Observatooriumis oli kivist sein, kus oli kujutatud tähtkujusid. Sain teada, et sinised tähed on kuumad ja punased on külmad. 
  • Seal oli SUUR teleskoop. Meeldis arvutist vaadata planeete ja tähti. 
  • Palju juttu oli ja külm ka oli. Seal asub Põhjamaade suurim teleskoop. 
  • Oli põnev, õues olid Päikesesüsteemi mudel, kus oli kujutatud (küll vähendatud vormis) planeetide suurusvahesid. 
  • Meeldis kosmosest langenud meteoriit, mis kaalus üle 270 kg. See kivi pärines Siberist. 


Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Maanteemuuseum

9. juuni varahommikul vuras Rannu kooli buss I kooliastmega Varbusele maanteemuuseumi poole, et osaleda kooliaasta lõpetuseks KIK-i rahastatud programmis "Inimene, liiklus, transport". Saime ülevaate liikluse ja transpordi mõjust keskkonnale, täitsime praktilisi ülesandeid rühmatöös auto tehnilise passi järgi. Töötoas meisterdasime jalgratta kasutatud õhukummist käepaela. Eriti põnevad olid atraktsioonid, kus sai ise proovida ja katsetada. Erilist põnevust pakkus sõit kardiautodega. Kel taskuraha kaasas oli, tegi oste suveniiripoest.

Tartu kohtumaja

Mai keskpaigas külastasid 8. ja 9. klass Tartu kohtumaja. Õpilasi võtsid vastu abiprokurör Laura Jõgisoo ja juhtiv prokurör Kairi Kaldoja.  Kuna ühiskonnaõpetuses õpitakse Eesti kohtusüsteemi, siis oli paslik õpitud tarkusi ka päriselt vaatama ja kuulama minna. Kohtumajas anti õpilastele ülevaade Eesti kohtusüsteemist, mis on madalama astme kohus ning mis on kõrgema astme kohus. Selgus, et kõige kõrgem kohus, Riigikohus, asub pealinna asemel hoopis Tartus.  Lisaks kohtusüsteemi tutvustamisele räägiti õpilastele ametitest kohtumajas: kohtunikud, prokurörid, advokaadid jne. Selgus, et nii oluliste ametite õppimiseks tuleb minna ülikooli ja saada vähemalt magistrikraad.  Õppekäigu jooksul räägiti ka kriminaalmenetlustest, toodi näiteid, millega võib kohtusse sattuda. Kuna 8.-9.kl õpilased on vähemalt 14 aastat vanad, siis on nad juba ise oma tegude eest vastutavad ning sellega seoses tuli juttu karistustest, mida nii vanad inimesed tavaliselt kandma peavad. Näiteks on mõne pahateo eest ka

Tartu Tähetorn

3.-4. klass osalesid 4. oktoobril Tartu tähetorni õppeprogrammil "Päikesesüsteem", mis andis ülevaate kõigist kaheksast planeedist ja Päikesest endast.  Kuna jõudsime Tartusse pisut varem, siis tegime väiksese jalutuskäigu Toomemäel. Algul koguneti alumisse saali, kus oli näha Päikesesüsteemi mudel ning muud elektroonilised infotahvlid meie elukoha kohta. Seejärel andis programmi juhendaja lastele ülevaate kõikidest planeetidest. Edasi mindi muuseumi alumisele korrusele, kus meisterdati endale järjehoidja, kuhu tuli panna planeedid õiges järjestuses.  4. klassi õpilaste tagasiside programmile on järgmine: Me saime teada, et Merkuur näeb Kuu moodi välja Üks pool Merkuurist on hästi kuum, teine aga külm Merkuuri külmemal poolel on temperatuur umbes -180 kraadi Saime planeetide kohta teada uusi teadmisi, näiteks nimetatakse seda piirkonda, kus planeedi heledam ja tumedam pool kokku saavad, Terminaatoriks Õppekäigu juures meeldis õpilastele kõige enam see, et nad said meisterdada